Plastyka powłok brzusznych
Plastyka powłok brzusznych jest zabiegiem operacyjnym dedykowanym pacjentom, którzy chcą pozbyć się nadmiaru skóry w obrębie brzucha, a równocześnie – z reguły – mają pożądaną wagę ciała.
Operacja najczęściej zaczyna się w dolnej części brzucha tak, aby bliznę mogła przykryć bielizna. Chirurg oddziela fałd skórny tłuszczowy od powięzi mięśniowej, a następnie naciąga odpreparowaną tkankę oraz usuwa jej nadmiar. Wreszcie zszywa tkanki. Podczas tej operacji często usuwa się drobne przepukliny pępkowe lub kresy białej i zszywa się jej rozstęp.
O czym pamiętać, przychodząc na zabieg?
Przychodząc na operację plastyki powłok brzusznych, należy pamiętać o:
- luźnej odzieży, którą łatwo zdjąć i włożyć,
- butach na płaskim obcasie,
- kijach do nordic walking, które ułatwiają poruszanie się po operacji,
- lekkiej torbie bagażowej, najlepiej na kółkach.
- Warto zadbać o obecność osoby towarzyszącej, która pomoże w powrocie z naszego ośrodka do domu.
Rekonwalescencja po plastyce powłok brzusznych i pozycje spoczynkowe
Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji wizyty kontrolne odbywają się kilkukrotnie i są połączone zazwyczaj ze zmianą opatrunku. Szwy najczęściej zdejmuje się po dwóch tygodniach, ale o ostatecznym terminie decyduje lekarz. Ważne: po operacji plastyki powłok brzusznych należy utrzymywać zgięcie w stawach biodrowych tak, by nie czuć napięcia tkanek w obrębie brzucha. Kiedy odpadną strupy (a lekarz nie zaleci inaczej), można zacząć masować samą bliznę. Masaż najlepiej wykonywać 2-3-razy dziennie po 5 min. Operacja w obrębie brzucha ogranicza możliwość poruszania się. Bardzo łatwo więc wpaść w hipokinezę, czyli niedobór ruchu. Z tego powodu należy - często, ale bezpiecznie - podejmować aktywność fizyczną. Najlepiej co godzinę spacerować przez 3 do 5 min. Zalecamy również wykonywanie przez pierwsze dni ćwiczeń przeciwzakrzepowych i oddechowych.
Pozycja leżąca
Ułożenie na plecach z nogami lekko uniesionymi. Podparcie na całej długości kończyn. Podparciem może być duża poduszka lub zwinięta kołdra.
Pozycja siedząca
Dowolna, bez głębokich wychyleń i odchyleń tułowia.
Pozycja stojąca
Kończyny dolne nieco ugięte w stawach kolanowych. Ugięcie stawów biodrowych powinno wynosić 45 stopni (pozycja pochylona). W tej pozycji nie powinno się czuć ciągnięcia powłok brzusznych. Należy unikać długiego stania w miejscu.
Zmiana pozycji z leżącej na siedzącą
W tej czynności należy ograniczyć napinanie mięśni brzucha na przedniej ścianie i po bokach. Będąc w pozycji leżącej, najlepiej przetoczyć się z leżenia tyłem do leżenia bokiem z nogami ugiętymi. Obie ręce oprzeć przy klatce piersiowej i odpychając się, przechodzić do siadu, opuszczając równocześnie podudzia poza łóżko.
Zmiana pozycji z siedzącej na leżącą
Położyć obie ręce po jednej stronie ud. Opierając się na rękach, przejść do leżenia bokiem. Podczas tej czynności rozluźniać mięśnie brzucha. Dopiero z leżenia bokiem przetoczyć się do leżenia na plecach.
Lokomocja
Spacer wykonywać w pozycji lekko pochylonej tak, by nie czuć ciągnięcia rany na brzuchu. Podczas spaceru ręce mogą być splecione z tyłu, lepiej jednak podpierać się kijami do nording walking, co zmniejsza napięcie mięśni przy kręgosłupowych. Przez pierwsze 2 tygodnie po operacji należy chodzić z pochylonym tułowiem, by zmniejszyć siłę rozciągającą bliznę. Ponieważ jednak pochylona pozycja bardzo obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, można równocześnie uginać kończyny dolne w stawach kolanowych (ta pozycja również rozluźnia tkanki brzucha). Oba sposoby poruszania się warto stosować naprzemiennie. Jeżeli bolą nogi, prostujemy stawy kolanowe. Jeżeli bolą plecy, uginamy nogi. Ręce splecione na plecach.
Zalecenia do domu
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować uciski drenujące co 2 godziny, naciskając na opatrunek stabilizujący brzuch z siłą 0,5 kg przez 30 sekund. Czynność trzeba powtarzać na całej długości cięcia. Przez tydzień po operacji powinno się prowadzić ćwiczenia oddechowe (5 głębokich wdechów co godzina) i przeciwzakrzepowe (50 zgięć i wyprostów stopami w pełnym zakresie co godzina).