Plastyka i zabieg zmniejszenia piersi
Redukcje piersi przeprowadza się najczęściej u pacjentek, których biust w wyniku ciąży i karmienia piersią znacznie się powiększył i utracił swoją jędrność, co spowodowało jego opadnięcie. Nierzadko na zabieg decydują się młode kobiety, których przerosły gruczoł piersiowy, powoduje problemy zdrowotne. W trakcie operacji usuwana jest część gruczołu oraz nadmiar skóry lub redukuje się jej nadmiar a gruczoł przemodelowuje tak, by był bardziej zwarty i zlokalizowany wyżej.
Zabieg można łączyć z umieszczeniem silikonowych implantów, które wypełniają utraconą objętość. Po operacji często umieszczane są dreny, które wyjmuje się po kilku dobach. Dodatkowo przez okres zalecony przez lekarza należy nosić specjalny biustonosz.
O czym pamiętać, przychodząc na zabieg
Przychodząc na zabieg plastyki lub zmniejszenia piersi, należy pamiętać o:
- luźnej odzieży, którą łatwo zdjąć i włożyć,
- rozpinanej koszuli,
- butach na płaskim obcasie,
- lekkiej torbie bagażowej, najlepiej na kółkach.
- Warto zadbać o obecność osoby towarzyszącej, która pomoże w powrocie z naszego ośrodka do domu.
Rekonwalescencja po plastyce i zabiegu zmniejszenia piersi i pozycje spoczynkowe
Pozycja leżąca
Pozycja le żąca z tułowiem lekko uniesionym. Kończyny górne mogą być ułożone luźno obok tułowia. Klatka piersiowa powinna być uniesiona, a barki odwiedzione do tyłu. Garbienie się i obejmowanie piersi jest nie tylko niewskazane, ale też zwiększa ból. Należy ograniczyć ruchy rękami i sięganie po przedmioty ułożone daleko.
Zmiana pozycji
Pozycję należy zmieniać przy użyciu kończyny dolnej. Bez kołysania się i odmachów. Ważne: kończyny górne podczas wstawania powinny być luźne i wyprostowane, a tułów rozluźniony i zgarbiony.
Lokomocja
W pozycjach pionowych (stanie, siedzenie) można podnosić ramiona do wysokości barków (do poziomu). Spacerować należy z łopatkami ściągniętymi. Podczas chodzenia kończyny górne powinny kołysać się luźno.
Aktywność fizyczna
Przez miesiąc od operacji nale ży unikać wysiłku fizycznego. Zalecana jest lekka i krótka aktywność sprzyjająca dobremu samopoczuciu i gojeniu, na przykład 5-minutowe spacery, niemęczące zajęcia domowe lub wolny taniec co godzina. Do zajęć sportowych trzeba wracać stopniowo, zwiększając obciążenia treningowe w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.
Zalecane ćwiczenia
Ćwiczenia należy wykonywać w wolnym tempie co godzinę. W granicach bez bólu. 1. Ściąganie łopatek - 10 razy. 2. Krążenia barków w tył - 10 razy (po 10 dniach od operacji). 3. Spacer lub wolny taniec - 5 min. 4. Wznos naprzemianstronny kończyn górnych do poziomu - 5 razy (w granicach bez bólu). Wykonywać następnego dnia po wyjęciu drenów! 5. Masaż blizn 2 razy dziennie po 2 min (od momentu jak odpadną strupy). Preparaty na blizny stosować po wykonaniu masażu.
Polecamy zabiegi z zakresu fizjoterapii estetycznej, która zwiększa komfort w okresie rekonwalescencji. Dzięki nim tkanki po operacji goją się szybciej i lepiej, blizny mogą być mniej widoczne, a piersi bardziej naturalne w dotyku.
Program fizjoterapii jest ustalany indywidualnie i dostosowany do potrzeb oraz oczekiwań naszych pacjentów.