Plastyka ramion
Plastykę ramion wykonuje się w celu wycięcia nadmiaru skóry. Cięcie zazwyczaj przebiega w dole pachowym i jest prowadzone w stronę stawu łokciowego, po stronie przyśrodkowej ramienia. Zabieg znacznie obniża możliwości ruchowe kończyn górnych. Utrudnione są również czynności związane z myciem się, ubieraniem i toaletą. Problemów może nastręczać zakładanie górnej części garderoby, jednak i w tym przypadku należy systematycznie wykonywać ćwiczenia od momentu, w którym lekarz na to zezwoli. Sugerujemy wykonywanie krążenia dłoni i zaciskania pięści – 20 powtórzeń, co godzinę. Kończyny, podczas leżenia, powinni Państwo układać na różnej wysokości. Raz wyżej, np. na poduszkach, raz na poziomie tułowia.
Zabiegi fizjoterapii w naszej placówce w pierwszym etapie po operacji, przyspieszają procesy gojenia. W okresie późniejszym, nasze działania zmniejszają widoczność blizn i poprawiają jakość skóry.
Pozycja leżąca
Zmieniać co godzinę poziom ułożenia kończyn górnych wykorzystując do tego poduszki.
Pozycja stojąca
Dowolna.
Pozycja siedząca
W pozycji siedzącej najlepiej jakby były użyte podłokietniki.
Aktywność fizyczna
Tempo chodzenia powinno być wolne z ograniczonymi ruchami w stawach kończyn górnych.
Należy ograniczyć aktywność fizyczną do wykonywania czynności lekkich i nie męczących. Ważne jest, by jednak ten minimalny ruch zachować. Zakres ruchu kończyn górnych prosze ograniczyć subiektywnie tak, aby nie czuć mocnego napięcia, a w żadnym razie bólu.

Plastyka ud
Plastykę ud wykonuje się w celu wycięcia nadmiaru skóry w tym rejonie. Cięcie zazwyczaj przebiega w pachwinie i jest prowadzone pionowo, w stronę stawu kolanowego, po stronie przyśrodkowej uda. Tak przeprowadzony zabieg znacznie obniża możliwości lokomocyjne w pierwszych dniach po operacji. Po zabiegu utrudnione są czynności fizjologiczne, takie jak oddawanie moczu i stolca. W tym przypadku należy systematycznie spacerować od momentu, gdy lekarz da na to pozwolenie. My, jako fizjoterapeuci proponujemy pięciominutowe spacery co dwie godziny. Ponadto zalecamy wykonywanie krążeń (lub zgięć i wyprostów) stóp 5 razy co godzinę.
Zabiegi fizjoterapii w naszej placówce w pierwszym etapie po operacji, przyspieszają procesy gojenia. W okresie późniejszym nasze działania zmniejszają widoczność blizn i poprawiają jakość skóry.
Pozycja leżąca
Kończyny dolne powinny być podparte na całej ich długości i ułożone nieco wyżej niż tułów.
Pozycja stojąca
Pozycji stojącej bez ruszania kończyn dolnych, należy unikać, szczególnie w pierwszych dniach po operacji. Powinno się natomiast, poruszać nogami tak, jak w czasie chodzenia. Wówczas praca mięśni będzie przeciwdziałała zastojom chłonnym kończyn dolnych i wspomagała krążenie krwi.
Pozycja siedząca
W przypadku pozycji siedzącej zalecamy korzystanie z podnóżka lub pudełka, w celu uniesienia nóg. Jeżeli nie posiadają Państwo podnóżka, dobrze jest obserwować czy nogi puchną.
Aktywność fizyczna
Tempo chodzenia powinno być wolne z ograniczonymi ruchami w stawach. Należy unikać chodzenia na wyprostowanych kolanach (jak na szczudłach). Po operacji powinno się wykonywać wolne i drobne kroki, przypominające normalne chodzenie. Zakres ruchów powinien być dostosowany do odczuć pacjenta tak, aby nie bolało, a uczucie ciągnięcia było minimalne.
Ważne jest, by znacznie ograniczyć skłony oraz powstrzymać się od kucania.