PODOBNY WPIS
Czym jest DermaPen? Efekty i zalecenia
Jacek Szwedo Jacek Szwedo
Czym jest DermaPen? Efekty i zalecenia

Kontrolowane nakłuwanie skóry, stosowane w medycynie estetycznej jako jedna ze skutecznych metod poprawy jakości, stanu oraz wyglądu skóry, znane jest już od dłuższego czasu.

Czytaj więcej

Lipodema, czyli niechciany obrzęk tłuszczowy

Tajemnicza nazwa Lipodema skrywa pod sobą zwyrodnienie tkanki tłuszczowej podskórnej. Dotyka ono przede wszystkim kobiet i umiejscawia się najczęściej w kończynach dolnych, rzadziej górnych. Jej cechą charakterystyczną jest symetryczne zniekształcenie poszczególnych obszarów ciała. Nie należy jednak mylić obrzęku tłuszczowego (lipoedemy) z obrzękiem limfatycznym (limfoedemą), gdyż są to dwie zupełnie inne jednostki chorobowe.  W dzisiejszym artykule zajmiemy się właśnie obrzękiem tłuszczowym.

Lipoedema ma charakter postępujący i nieleczona, może doprowadzić nawet do ciężkich powikłań, a nawet kalectwa. Nie jest to tylko mało atrakcyjna zmiana wizualna, ale przede wszystkim postępująca niewydolność fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie. Zaniedbana lipoedema może doprowadzić do patologicznych zmian w strukturze i funkcjonowaniu tkanki podskórnej.

Zacznijmy jednak od początku, czym tak w ogóle jest tkanka tłuszczowa?

Tkanka tłuszczowa, jak już powiedzieliśmy wcześniej, znajduje się głównie w tkance podskórnej. Przyjmuje się, że optymalna jej zawartość w organizmie człowieka to 20-25% masy ciała u kobiet i 15-20% u mężczyzn. Tkanka tłuszczowa  zbudowana jest z adiopocytów (komórek tłuszczowych, naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także nerwów i spajającej wszystkie te składniki tkanki łącznej).

Komórki tłuszczowe, pomimo że pozostają w stałej ilości,  w organizmie mają zdolność do kilkukrotnego zwiększania swojej objętości –  właśnie dlatego przybieramy na wadze, a nasz obwód ulega powiększeniu. Tak to wygląda w zdrowym organizmie. W lipoedemie natomiast komórki tłuszczowe dodatkowo wykazują tendencję do niekontrolowanego namnażania! Pojawiają się objawy stanu zapalnego tkanki tłuszczowej.

 

Objawy zapalenia tkanki tłuszczowej:

  • wyraźne zaczerwienienie skóry,
  • nasilający się ból,
  • uczucie pieczenia,
  • zwiększona tkliwość,
  • wysypka,
  • opuchlizna i obrzęki,
  • mogące się pojawiać wybroczyny.

 

Jak rozpoznać u siebie objawy lipoedemy ?

Obrzęk tłuszczowy to wciąż niesklasyfikowana jednostka chorobowa i nie jest łatwo ją zdiagnozować i rozpocząć właściwy proces leczenia.

 

Na zespół chorobowy składają się przede wszystkim 3 zjawiska:

  1. Zwiększenie przepuszczalności i kruchości naczyń powodujące stany zapalne.
  2. Znaczący rozrost tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn spowodowany procesem zapalnym.
  3. Znaczne obciążenie i upośledzenie funkcjonowania układu limfatycznego i krwionośnego.

 

Najczęściej pierwsze objawy można dostrzec w okresie zwiększonych wahań hormonalnych tj. w okresie dojrzewania, podczas ciąży, czy po menopauzie. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?

  • chudnięcie tylko środkowej  części ciała – obwody kończyn pozostają bez zmian
  • duża wrażliwość  na dotyk oraz ból pod wpływem ucisku
  • uczucie ciężkości nóg
  • nieskuteczność diet i aktywności fizycznej w zwalczaniu nadmiernej masy ciała
  • obustronne, symetryczne powiększenie obwodu kończyn dolnych
  • wyraźna dysproporcja pomiędzy dołem a górą ciała
  • nogi o jednolitym owalnym kształcie
  • wyraźny cellulit na całej kończynie
  • bardzo łatwe powstawanie siniaków
  • nasilenie bolesności i obrzmienia nóg po aktywności fizycznej
  • wyraźne puchnięcie w wysokich temperaturach
  • bóle stawów i mięśni
  • osłabienie siły mięśniowej
  • sucha, chłodna i wiotka skóra w okolicy obrzęku (niewydolność układu naczyniowego)
  • obrzęk w okolicy kostek

 

Pinch test – czyli szybka diagnostyka we własnym zakresie

 

Możliwe jest samodzielne wykonanie diagnostyki. W celu wykonania jej, należy ścisnąć skórę po zewnętrznej i wewnętrznej części  kończyny. Jeżeli po jednej ze stron występuje ból,  świadczy to  dużym prawdopodobieństwie wystąpienia lipoedemy.

 

Pamiętaj!

Obrzękom tłuszczowym  bardzo często towarzyszy niewydolność naczyniowa, co może doprowadzić do ciężkich powikłań!

 

W Lipoedemie możemy wyróżnić trzy stadia choroby:

Stadium pierwsze: Skóra jest gładka, ale występuje zwiększona ilość tkanki tłuszczowej podskórnej, a przy dotyku można wyczuć drobne grudki tłuszczowe- skóra pozostaje miękka.

Stadium drugie: Powierzchnia skóry jest nierówna, a w dotyku można wyczuć wyraźnie większe grudki. Na środkowej i bocznych stronach ud zaczynają pojawiać się duże płaty tłuszczowe.

Stadium trzecie: Tkanka tłuszczowa jest zgrubiała, twarda, a kończyny są wyraźnie zdeformowane.

Diagnoza

Jeżeli pacjentka zauważyła niepokojące objawy, powinna niezwłocznie udać się do specjalisty z zakresu układu naczyniowego – angiologa. Niestety, jako że choroba nie jest oficjalnie sklasyfikowana w kategorii chorób podskórnej tkanki tłuszczowej, nie istnieją konkretne wytyczne jakimi kierowałby się lekarz podczas badania. Do trafnej oceny konkretnego przypadku niezbędne jest poznanie dotychczasowego przebiegu choroby, uwarunkowań genetycznych i przede wszystkim występujących objawów.

Jak leczyć lipoedemie nieoperacyjnie?

  • Jednym z najskuteczniejszych zabiegów nieoperacyjnych jest zastosowanie zabiegu fali akustycznej. Działanie fali akustycznej stymuluje mechanicznie tkanki, przez co komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu. Jednocześnie w obszarze zabiegowym zostają wytworzone nowe naczynia krwionośne, co  znacznie poprawia odżywienie okolicy poddanej zabiegowi. Ponadto następuje wyraźne usprawnienie pracy układu limfatycznego i  szybsze odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii do najbliższych węzłów chłonnych. Efektem tego zabiegu jest zmniejszenie obrzęku, a także gładsza, lepiej odżywiona i ujędrniona skóra.
  • Do powyższego zabiegu warto dołączyć manualne zabiegi z zakresu drenażu limfatycznego i rozluźniania mięśniowo-powięziowego chorej okolicy. Przywrócenie poprawnej pracy układu naczyniowego i uwolnienie od restrykcji  zesztywniałych, sklejonych i napiętych tkanek znacząco przyspiesza proces leczenia.
  • Bardzo przydatne jest również  korzystanie z urządzenia do masażu pneumatycznego tzw. przerywanego masażu kompresyjnego. W specjalnie zakładanym mankiecie komory pod wpływem ciśnienia na zmianę wypełniają się powietrzem i opróżniają. W ten sposób poprawia się drenaż chłonki i odprowadzanie krwi żylnej.
  • Nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej . Uprawianie sportu i konkretnych ćwiczeń znacząco poprawia przepływ płynów w organiźmie, redukuje poziom tkanki tłuszczowej, a także wpływa korzystnie na cały ustrój. Bardzo istotne jest częste wykonywanie ćwiczeń przeciwobrzękowych (nawet co 2-3h).
  • Noszenie odzieży kompresyjnej zarówno na co dzień jak i podczas aktywności fizycznej nie tylko pomoże w zmniejszeniu stanu zapalnego w tkance podskórnej, ale również przyspieszy regenerację mięśni po wysiłku. Kompresja oddziaływując na naczynia zwiększa przepływ tlenu do mięśni i przyspiesza odpływ krwi żylnej.
  • W miarę możliwości dobrze jest przebywać w pozycji z nogami powyżej linii bioder, w celu lepszego odprowadzenia płynów (pozycje drenażowe).
  • Właściwa dieta dobrana przez dietetyka klinicznego pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej i poziomu cukru we krwi. Dodatkowo redukuje tkliwość, zmniejsza występowanie siniaków, a także poprawia wygląd i kondycję skóry.

 

Mgr Artur Urbanik

wraz z zespołem Fizjoterapii Estetycznej

Artur Urbanik Artur Urbanik
JESTEŚMY TU DLA CIEBIE
Pozwól nam o siebie zadbać
Umów wizytę w placówce

Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.