PODOBNY WPIS
Lipodema, czyli niechciany obrzęk tłuszczowy
Artur Urbanik Artur Urbanik
Lipodema, czyli niechciany obrzęk tłuszczowy

Tajemnicza nazwa Lipodema skrywa pod sobą zwyrodnienie tkanki tłuszczowej podskórnej. Dotyka ono przede wszystkim kobiet i umiejscawia się najczęściej w kończynach dolnych, rzadziej górnych. Jej cechą charakterystyczną jest symetryczne zniekształcenie poszczególnych obszarów ciała.

Czytaj więcej

Suche igłowanie w fizjoterapii estetycznej

Suche igłowanie to jedna z metod leczenia i niwelowania bólu, która swoje zastosowanie znalazła także w fizjoterapii. Jej celem jest regeneracja tkanek i przyśpieszenie procesu leczenia, wykorzystując do tego cienkie, sterylne igły. Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie, zapewniające Pacjentom szybką ulgę w bólu. W niniejszym artykule przybliżymy nieco temat tej jakże skutecznej, manualnej terapii tkanek miękkich.

Na czym polega suche igłowanie?

Suche igłowanie jest inwazyjną metodą stosowaną przez fizjoterapeutów. Wykorzystuje się w niej cienkie igły ze stali nierdzewnej, a to, co odróżnia je od zwykłej igły, to brak otworu w środku. W trakcie wykonywania wkłuć nie dochodzi bowiem do iniekcji, a więc nie jest podawany żaden preparat medyczny. Nakłuwane są tzw. punkty spustowe, a więc włókna mięśniowe o zwiększonym napięciu, które przybierają postać drobnych guzków lub grudek. Punkty te wykazują nadwrażliwość na ucisk i powodują charakterystyczny ból.

 

Zastosowanie techniki igłowania wzbudza procesy naprawcze, zmniejsza napięcia w tkance mięśniowej i miękkiej (włóknistej). Dodatkowo działa na blizny. Jest to metoda, która precyzyjnie potrafi zmniejszyć napięcia w bliźnie. Te napięcia decydują o wyglądzie blizny i jej dalszym formowaniu się (przerostach, nierównościach itp.). Silny bodziec mechaniczny – w tym przypadku wkłucie igły – ma duże znaczenie w zmniejszeniu naprężeń w bliźnie, dzięki czemu w przyszłości może ona być mniej widoczna, wyczuwalna, ogólnie zauważalna. Jest to zalecana terapia szczególnie dla napiętych blizn, mających wpływ na ograniczenie ruchomości. Co ciekawe, metoda ta może być również stosowana w leczeniu większych nierówności, jak chociażby redukcji cellulitu.

 

Suche igłowanie może być zabiegiem oddzielnym, jednak według filozofii naszej placówki, zwykle stosujemy go jako element bogatszej terapii.

Wskazania do wykonania igłowania

Wskazania do zastosowania igłoterapii obejmują wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta swoje zastosowanie znalazła głównie w zmniejszaniu bólu mięśniowo-powięziowego, podwyższonego tonusu mięśniowego (napięcie mięśni w spoczynku), przeciążenia wiązadeł (zwyrodnienie wiązadeł), zwiększaniu zakresu ruchu, tendinopatiach (np. łokieć tenisisty) czy dysfunkcjach powięziowych. W naszym gabinecie stosujemy ją także w terapii blizn pooperacyjnych i zrostach po liposukcji, by poprawić ich elastyczność oraz zwiększyć ślizg tkankowy. Jest to również świetna metoda uzupełniająca fizjoterapię po operacjach plastycznych.

 

Na powyższe schorzenia, zazwyczaj stosuje się fizjoterapię poprawiającą napięcia mięśniowe, strukturę włókien kolagenowych w problematycznych więzadłach za pomocą masaży, fizykoterapii (prądów, naświetleń, fal akustycznych itp.), kinezyterapii (leczenia ruchem). Natomiast suche igłowanie to jeden ze sposobów leczenia, który bardzo dobrze uzupełnia naszą ofertę fizjoterapii problematycznych miejsc.

Jak wygląda zabieg? 

Zabieg rozpoczyna szczegółowy wywiad, którego celem jest zebranie informacji na temat występujących dolegliwości oraz określenie miejsca bólu. Następnie fizjoterapeuta, w badaniu palpacyjnym struktur mięśniowo-powięziowych, wyszukuje punkty spustowe odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Po dokładnym zdezynfekowaniu powierzchni skóry, specjalista wykorzystuje jedną z technik zabiegowych do stymulacji tkanek – sterylne, jednorazowe, bardzo cienkie igły wprowadza dokładnie w punkt spustowy i umiejętnie porusza igłami w różnych kierunkach, celem głębszej penetracji i rozbicia punktu spustowego, bądź też umieszcza igły nie w miejscu bólu, lecz wokół, zakładając że ból może mieć swoje źródło w układzie nerwowym lub mięśniowym, a nie tylko w miejscu jego odczuwania. Całość trwa około 20-40 minut. Bolesność tej metody zależna jest zarówno od miejsca poddawanego igłowaniu, stopnia napięcia mięśniowego i ostrości igieł, jak również wrażliwości pacjenta na ból.

Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu

Suche igłowanie to skuteczne uzupełnienie fizjoterapii i często stanowi jedną z głównych metod leczenia oraz zmniejszania negatywnych objawów punktów spustowych – zwłaszcza zwalczania bólu. Powodem osiągania wysokiej skuteczności jest możliwość precyzyjnego dotarcia do miejsca będącego źródłem dolegliwości bólowych. Igłoterapia jest również zabiegiem bezpiecznym, o ile wykonywana jest przez wykwalifikowanego, doświadczonego fizjoterapeutę, który posiada odpowiednią wiedzę w dziedzinie anatomii oraz przeprowadza wkłucia zgodnie z procedurami i zasadami aseptyki.

Suche igłowanie – gdzie najlepiej wykonać zabieg? 

W klinice Fizjoterapii Estetycznej Szczyt i Szwedo suche igłowanie wykonywane jest przez doświadczonych i dobrze wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewniają dbałość o najwyższą jakość usługi, skuteczność zabiegu oraz jego bezpieczeństwo.

 

„Suche igłowanie wykorzystujemy najczęściej jako metoda uzupełniająca inne zabiegi manualne, wzmacniając tym samym efekty całej terapii. Igłowanie pozwala przede wszystkim zmniejszyć ból oaz zwiększyć zakres ruchu u pacjenta, poprawiając tym samym jego komfort oraz przyśpieszając czas potrzebny do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów terapii” – mgr Anna Krzyżanowska, fizjoterapeutka w klinice Fizjoterapia Estetyczna Szczyt i Szwedo.

Marek Szczyt Marek Szczyt
JESTEŚMY TU DLA CIEBIE
Pozwól nam o siebie zadbać
Umów wizytę w placówce

Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.