PODOBNY WPIS
Zabiegi wyszczuplające? Akcja bikini! (albo byle do lata)
Sandra Schikora-Tworzydlak Sandra Schikora-Tworzydlak
Zabiegi wyszczuplające? Akcja bikini! (albo byle do lata)

Wszyscy czekamy, aż zimowe, chłodne dni przeminą, a na niebie pojawi się piękne słońce i +20°C. Zima często jest okresem, w którym wiele osób podejmuje się redukcji masy ciała i często związane jest to z postanowieniami noworocznymi. Czy luty/marzec to dobre miesiące na odchudzanie? Myślę, że zdecyd

Czytaj więcej

Lifting twarzy. Jak się przygotować i czego się po nim spodziewać.

Lifting twarzy to jeden z najbardziej znanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej pozwalający na wyraźny efekt odmłodzenia. Plastyka twarzy to operacja mająca na celu poprawę napięcia skóry, poprzez tzw. podniesienie policzków i okolicznych tkanek. Czasem możliwe jest też podniesienie brwi czy napięcie czoła, jednak nie są to klasyczne zabiegi liftingu.  Na operację kwalifikowani są pacjenci z opadającymi policzkami i wiotką skórą na twarzy. Zabieg przede wszystkim likwiduje fałdy skórne powstałe z wiekiem, jak również niweluje większość zmarszczek.  Co zatem należy wiedzieć i jak się przygotować do takiego zabiegu?

Jak wygląda przebieg operacji?

Zabieg plastyki twarzy najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu dożylnym. Dzięki temu chirurgowi nie przeszkadza intubacyjna rurka w ustach pacjenta. Cięcie chirurgiczne wykonuje się w dwóch miejscach: większe wokół ucha oraz znacznie mniejsze w okolicy podbródka. W tych miejscach później powstają blizny, którymi trzeba się zająć pod okiem fizjoterapii, aby komfort funkcjonowania był jak najwyższy, a sam efekt zabiegu jak najmniej widoczny. Nie należy się bać długiego cięcia wokół ucha, gdyż przebiega ono w naturalnych zachyłkach anatomicznych, co sprawia, że jest praktycznie niewidoczne po całkowitym zagojeniu tkanek. Skóra wraz z tkankami podskórnymi jest napinana ku górze i ku tyłowi, a jej nadmiar usuwany, co daje efekt odmłodzenia.

 

Krótkie cięcie w okolicy podbródka służy korekcji tkanek na szyi. Mięsień szeroki szyi, który wraz z wiekiem wiotczeje i jest widoczny w postaci dwóch długich nawisów na przedniej stronie szyi jest napinany poprzez zszycie jego dwóch górnych brzegów.

Jakie są zalecenia dla pacjenta w pierwszych dniach po zabiegu?

Zabieg plastyki twarzy to dość obszerny i wymagający dla organizmu wysiłek. Jednym z głównych zaleceń jest całkowity zakaz przeciążania się przez pierwsze tygodnie. Do momentu zdjęcia szwów, co ma miejsce z reguły w okolicy 10-14 dni po operacji pacjent powinien spożywać posiłki w formie półpłynnej, bez nadmiernego gryzienia . Zakazane jest również przesadne używanie mięśni mimicznych, a co za tym idzie należy wymiernie ograniczyć mówienie  i śmianie się. W pierwszym miesiącu zaleca się również ograniczenie ruchomości szyi szczególnie przy skrętach głowy. Znacznie lepszym sposobem na odwrócenie się jest skręcenie całego tułowia w żądaną stronę niż ruch samą szyją.

 

Nie zaleca się również opalania twarzy przez pierwszy rok , a także przebywania w bardzo niskich temperaturach. Decydując się na zabieg liftingu twarzy należy zatem mocno przemyśleć porę roku w jakiej planuje się poddać zabiegowi i uwzględnić w tym swoje plany urlopowe.

 

Zalecana aktywność

 

Po wybudzeni pacjent przebywa w łóżku w pozycji leżącej na plecach. Taka też pozycja obowiązuje podczas snu. Zalecane są niewielkie rotacje tułowia celem prewencji bólowej pleców. Głowa powinna być zwrócona ku górze.

Podczas dnia nie należy unikać ruchu. Spacery są bardzo wskazane, ale tak, by nie odczuwać przesadnego zmęczenia. Zabronione są natomiast pozycje odwrócone takie jak schylanie się.  Należy często zmieniać pozycję, tak aby aktywować jak najczęściej układ krążenia i aparat ruchu.

Po ok. 2 tygodniach można rozpocząć proste ćwiczenia uruchamiające tkanki miękkie w okolicy zabiegowej. W tym celu należy spotkać się z fizjoterapeutą, który podpowie jak bezpiecznie i skutecznie zwiększyć ruchomość ciała.

Czego należy się spodziewać po operacji?

W pierwszych tygodniach mogą wystąpić obrzęki  w okolicy twarzy. Jest to proces absolutnie naturalny i nie należy się go obawiać. Dobrze jest wykonywać zabiegi automasażu kilka razy dziennie po wcześniejszym skonsultowaniu z fizjoterapeutą bądź lekarzem prowadzącym. Warto również korzystać z okładów chłodzących, ponieważ niwelują opuchliznę i przyspieszają regenerację stanu zapalnego. Zimne okłady pomagają również pozbyć się siniaków i wybroczyn, które również są naturalnym zjawiskiem po operacji.

 

Początkowo pewne niedogodności może sprawiać niedoczulica twarzy, bądź uczucie mrowienia. Oba te doznania z czasem znikają jak tylko układ nerwowy w pełni się zregeneruje.

 

Tak jak zostało omówione na początku operacja plastyczna twarzy niesie za sobą duże obciążenie dla organizmu. Wbrew pozorom nie jest to tylko podciągnięcie samej skóry , ale również odseparowanie powięzi powierzchownej od ślinianek i mięśni. W okolicy przebiega też dużo struktur naczyniowych i nerwowych, dlatego nie każdy chirurg podejmuje się takiej operacji. Trzeba też mieć świadomość, że ryzyko powikłań jest w tym przypadku również zwiększone. To wszystko sprawia, że lifting jest zabiegiem wyjątkowym zarówno dla chirurga, jak i dla pacjenta. Mimo wszystko jest to nadal jeden z najczęściej wybieranych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, a jego efekty potrafią znacząco poprawić komfort życia pacjentów.

Marek Szczyt Marek Szczyt
JESTEŚMY TU DLA CIEBIE
Pozwól nam o siebie zadbać
Umów wizytę w placówce

Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.