PODOBNY WPIS
Czy fizjoterapia jest potrzebna po odsysaniu tłuszczu?
Zespół Fizjoterapii
Czy fizjoterapia jest potrzebna po odsysaniu tłuszczu?

Ponad 20 lat temu, kiedy zaczynałem swoją działalność w rehabilitacji po operacjach plastycznych, wiele osób uważało, że wystarczy poczekać na zagojenie tkanek bez żadnej ingerencji. Jednak wtedy odsysano mniej tłuszczu, a same zabiegi były prowadzone mniej agresywnie.

Czytaj więcej

Lipodema, czyli niechciany obrzęk tłuszczowy

Tajemnicza nazwa Lipodema skrywa pod sobą zwyrodnienie tkanki tłuszczowej podskórnej. Dotyka ono przede wszystkim kobiet i umiejscawia się najczęściej w kończynach dolnych, rzadziej górnych. Jej cechą charakterystyczną jest symetryczne zniekształcenie poszczególnych obszarów ciała. Nie należy jednak mylić obrzęku tłuszczowego (lipoedemy) z obrzękiem limfatycznym (limfoedemą), gdyż są to dwie zupełnie inne jednostki chorobowe.  W dzisiejszym artykule zajmiemy się właśnie obrzękiem tłuszczowym.

Lipoedema ma charakter postępujący i nieleczona, może doprowadzić nawet do ciężkich powikłań, a nawet kalectwa. Nie jest to tylko mało atrakcyjna zmiana wizualna, ale przede wszystkim postępująca niewydolność fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie. Zaniedbana lipoedema może doprowadzić do patologicznych zmian w strukturze i funkcjonowaniu tkanki podskórnej.

Zacznijmy jednak od początku, czym tak w ogóle jest tkanka tłuszczowa?

Tkanka tłuszczowa, jak już powiedzieliśmy wcześniej, znajduje się głównie w tkance podskórnej. Przyjmuje się, że optymalna jej zawartość w organizmie człowieka to 20-25% masy ciała u kobiet i 15-20% u mężczyzn. Tkanka tłuszczowa  zbudowana jest z adiopocytów (komórek tłuszczowych, naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także nerwów i spajającej wszystkie te składniki tkanki łącznej).

Komórki tłuszczowe, pomimo że pozostają w stałej ilości,  w organizmie mają zdolność do kilkukrotnego zwiększania swojej objętości –  właśnie dlatego przybieramy na wadze, a nasz obwód ulega powiększeniu. Tak to wygląda w zdrowym organizmie. W lipoedemie natomiast komórki tłuszczowe dodatkowo wykazują tendencję do niekontrolowanego namnażania! Pojawiają się objawy stanu zapalnego tkanki tłuszczowej.

 

Objawy zapalenia tkanki tłuszczowej:

  • wyraźne zaczerwienienie skóry,
  • nasilający się ból,
  • uczucie pieczenia,
  • zwiększona tkliwość,
  • wysypka,
  • opuchlizna i obrzęki,
  • mogące się pojawiać wybroczyny.

 

Jak rozpoznać u siebie objawy lipoedemy ?

Obrzęk tłuszczowy to wciąż niesklasyfikowana jednostka chorobowa i nie jest łatwo ją zdiagnozować i rozpocząć właściwy proces leczenia.

 

Na zespół chorobowy składają się przede wszystkim 3 zjawiska:

  1. Zwiększenie przepuszczalności i kruchości naczyń powodujące stany zapalne.
  2. Znaczący rozrost tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn spowodowany procesem zapalnym.
  3. Znaczne obciążenie i upośledzenie funkcjonowania układu limfatycznego i krwionośnego.

 

Najczęściej pierwsze objawy można dostrzec w okresie zwiększonych wahań hormonalnych tj. w okresie dojrzewania, podczas ciąży, czy po menopauzie. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?

  • chudnięcie tylko środkowej  części ciała – obwody kończyn pozostają bez zmian
  • duża wrażliwość  na dotyk oraz ból pod wpływem ucisku
  • uczucie ciężkości nóg
  • nieskuteczność diet i aktywności fizycznej w zwalczaniu nadmiernej masy ciała
  • obustronne, symetryczne powiększenie obwodu kończyn dolnych
  • wyraźna dysproporcja pomiędzy dołem a górą ciała
  • nogi o jednolitym owalnym kształcie
  • wyraźny cellulit na całej kończynie
  • bardzo łatwe powstawanie siniaków
  • nasilenie bolesności i obrzmienia nóg po aktywności fizycznej
  • wyraźne puchnięcie w wysokich temperaturach
  • bóle stawów i mięśni
  • osłabienie siły mięśniowej
  • sucha, chłodna i wiotka skóra w okolicy obrzęku (niewydolność układu naczyniowego)
  • obrzęk w okolicy kostek

 

Pinch test – czyli szybka diagnostyka we własnym zakresie

 

Możliwe jest samodzielne wykonanie diagnostyki. W celu wykonania jej, należy ścisnąć skórę po zewnętrznej i wewnętrznej części  kończyny. Jeżeli po jednej ze stron występuje ból,  świadczy to  dużym prawdopodobieństwie wystąpienia lipoedemy.

 

Pamiętaj!

Obrzękom tłuszczowym  bardzo często towarzyszy niewydolność naczyniowa, co może doprowadzić do ciężkich powikłań!

 

W Lipoedemie możemy wyróżnić trzy stadia choroby:

Stadium pierwsze: Skóra jest gładka, ale występuje zwiększona ilość tkanki tłuszczowej podskórnej, a przy dotyku można wyczuć drobne grudki tłuszczowe- skóra pozostaje miękka.

Stadium drugie: Powierzchnia skóry jest nierówna, a w dotyku można wyczuć wyraźnie większe grudki. Na środkowej i bocznych stronach ud zaczynają pojawiać się duże płaty tłuszczowe.

Stadium trzecie: Tkanka tłuszczowa jest zgrubiała, twarda, a kończyny są wyraźnie zdeformowane.

Diagnoza

Jeżeli pacjentka zauważyła niepokojące objawy, powinna niezwłocznie udać się do specjalisty z zakresu układu naczyniowego – angiologa. Niestety, jako że choroba nie jest oficjalnie sklasyfikowana w kategorii chorób podskórnej tkanki tłuszczowej, nie istnieją konkretne wytyczne jakimi kierowałby się lekarz podczas badania. Do trafnej oceny konkretnego przypadku niezbędne jest poznanie dotychczasowego przebiegu choroby, uwarunkowań genetycznych i przede wszystkim występujących objawów.

Jak leczyć lipoedemie nieoperacyjnie?

  • Jednym z najskuteczniejszych zabiegów nieoperacyjnych jest zastosowanie zabiegu fali akustycznej. Działanie fali akustycznej stymuluje mechanicznie tkanki, przez co komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu. Jednocześnie w obszarze zabiegowym zostają wytworzone nowe naczynia krwionośne, co  znacznie poprawia odżywienie okolicy poddanej zabiegowi. Ponadto następuje wyraźne usprawnienie pracy układu limfatycznego i  szybsze odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii do najbliższych węzłów chłonnych. Efektem tego zabiegu jest zmniejszenie obrzęku, a także gładsza, lepiej odżywiona i ujędrniona skóra.
  • Do powyższego zabiegu warto dołączyć manualne zabiegi z zakresu drenażu limfatycznego i rozluźniania mięśniowo-powięziowego chorej okolicy. Przywrócenie poprawnej pracy układu naczyniowego i uwolnienie od restrykcji  zesztywniałych, sklejonych i napiętych tkanek znacząco przyspiesza proces leczenia.
  • Bardzo przydatne jest również  korzystanie z urządzenia do masażu pneumatycznego tzw. przerywanego masażu kompresyjnego. W specjalnie zakładanym mankiecie komory pod wpływem ciśnienia na zmianę wypełniają się powietrzem i opróżniają. W ten sposób poprawia się drenaż chłonki i odprowadzanie krwi żylnej.
  • Nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej . Uprawianie sportu i konkretnych ćwiczeń znacząco poprawia przepływ płynów w organiźmie, redukuje poziom tkanki tłuszczowej, a także wpływa korzystnie na cały ustrój. Bardzo istotne jest częste wykonywanie ćwiczeń przeciwobrzękowych (nawet co 2-3h).
  • Noszenie odzieży kompresyjnej zarówno na co dzień jak i podczas aktywności fizycznej nie tylko pomoże w zmniejszeniu stanu zapalnego w tkance podskórnej, ale również przyspieszy regenerację mięśni po wysiłku. Kompresja oddziaływując na naczynia zwiększa przepływ tlenu do mięśni i przyspiesza odpływ krwi żylnej.
  • W miarę możliwości dobrze jest przebywać w pozycji z nogami powyżej linii bioder, w celu lepszego odprowadzenia płynów (pozycje drenażowe).
  • Właściwa dieta dobrana przez dietetyka klinicznego pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej i poziomu cukru we krwi. Dodatkowo redukuje tkliwość, zmniejsza występowanie siniaków, a także poprawia wygląd i kondycję skóry.

 

Mgr Artur Urbanik

wraz z zespołem Fizjoterapii Estetycznej

Zespół Fizjoterapii
JESTEŚMY TU DLA CIEBIE
Pozwól nam o siebie zadbać
Umów wizytę w placówce

Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.