Znaczny spadek wagi może cieszyć, gdy jest to naszym celem, natomiast może się to wiązać z innymi, przykrymi konsekwencjami w postaci nadmiaru skóry. Co więcej, problem ten nie dotyczy wyłącznie okolic brzucha, ale dość często także ud. Nadmierna ilość skóry w tym miejscu związana może być również z wiekiem, czy też wcześniejszą liposukcją. W celu usunięcia nadmiaru skóry w tym rejonie stosuje się plastykę ud. Ingerencja ta ma znaczenie zarówno zdrowotne – poprawia komfort funkcjonowania, jak i estetyczne – wpływa na wygląd kończyn.
Plastyka ud to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz nadmiaru luźnej skóry, a dzięki temu poprawie kształtu i napięcia okolic ud. Całość odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa około 2 godzin. Cięcie zwykle przebiega w pachwinie i jest prowadzone pionowo, w stronę stawu kolanowego, po stronie przyśrodkowej uda – w zależności od tego, jak duży odcinek ma obejmować zabieg. Zabieg kończy założenie szwów oraz specjalnego opatrunku uciskającego, zapobiegającego powstawaniu krwiaków.
Fizjoterapia po plastyce ud stanowi niezwykle pomocne uzupełnienie dla chirurgii estetycznej. W przypadku tego typu zabiegów powinna być obowiązkowym elementem, gdyż doskonale wpisuje się ona w cały proces rehabilitacji, przynosząc wymierne korzyści.
Szczegółowe zalecenia wydawane są Pacjentowi podczas kwalifikacji do zabiegu. Należy wykonać serię badań, jak również być w dobrym stanie zdrowia w dzień planowanego zabiegu. Na miesiąc przed planowanym zabiegiem zalecana jest rezygnacja z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, natomiast na 12h przed operacją obowiązuje bezwzględny, całkowity zakaz palenia i picia alkoholu. Na 7 dni przed operacją należy odstawić leki przeciwzakrzepowe oraz skonsultować z lekarzem leki dotychczas stosowane.
Kończyny dolne powinny być podparte na całej ich długości i ułożone nieco wyżej niż tułów.
Pozycji stojącej, bez ruszania kończyn dolnych, należy unikać szczególnie w pierwszych dniach po operacji. Powinno się natomiast poruszać nogami tak, jak w czasie chodzenia. Wówczas praca mięśni będzie przeciwdziałała zastojom chłonnym kończyn dolnych i wspomagała krążenie krwi.
W przypadku pozycji siedzącej zalecamy korzystanie z podnóżka lub pudełka, w celu uniesienia nóg. Jeżeli nie posiadają Państwo podnóżka, dobrze jest obserwować czy nogi puchną.
Tempo chodzenia powinno być wolne z ograniczonymi ruchami w stawach. Należy unikać chodzenia na wyprostowanych kolanach (jak na szczudłach). Po operacji powinno się wykonywać wolne i drobne kroki, przypominające normalne chodzenie. Zakres ruchów powinien być dostosowany do odczuć pacjenta tak, aby nie bolało, a uczucie ciągnięcia było minimalne. Ważne jest, by znacznie ograniczyć skłony oraz powstrzymać się od kucania.
Każdy Pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia, których powinien bezwzględnie przestrzegać. W przypadku tak rozległej ingerencji, jak ma to miejsce w plastyce ud, niezbędnym uzupełnieniem leczenia powinien być nasz autorski program fizjoterapii po zabiegach medycyny estetycznej. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że operacja nie wpływa tylko na tkanki w miejscu zabiegowym, ale także na cały organizm.
Główne działanie w ramach fizjoterapii po plastyce ud opiera się na przywróceniu prawidłowego zakresu ruchów w stawach kończyn dolnych. W pierwszych dniach po operacji możliwości lokomocyjne są znacznie ograniczone, natomiast im szybciej dojdzie do pionizacji i wykonania pierwszych kroków, tym łatwiejsza będzie dalsza droga. W późniejszym okresie równie ważne są działania, które wpływają na poprawę jakości skóry i zmniejszenie widoczności blizn. Fizjoterapia estetyczna pomaga w poprawie jakości skóry oraz blizn.
Szczegółowy program fizjoterapii każdorazowo personalizowany jest pod Pacjenta.
W naszej Klinice kładziemy ogromny nacisk na holistyczne podejście oparte na wiedzy i doświadczeniu. Jakość zabiegów jakie Państwu oferujemy poparte są licznymi opiniami naszych dotychczasowych Pacjentów.
Uważamy, że to, co mówią o nas nasi Pacjenci, jest kluczowe dla naszego rozwoju i doskonalenia się.
Dlatego też pragniemy podzielić się z Państwem ich zdaniem na temat efektów po terapii.
Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.