Zabiegi

Fizjoterapia po redukcji piersi

Jak wygląda zabieg redukcji piersi i fizjoterapia pozabiegowa

Choć operacja powiększania piersi należy do najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej, to redukcja piersi też nie jest rzadkością. Zbyt obfity biust może byc powodem bólu pleców, kręgosłupa, karku, a nawwet głowy oraz przyczyniać się do pogłębiania problemów zdrowotnych – zwłaszcza tych związanych z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Ponadto powoduje spory dyskomfort, utrudniając codzienne funkcjonowanie – chociażby w kwestii zakładania czy sznurowania obuwia, uprawiania sportów, doboru bielizny.

 

Redukcja piersi to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu części gruczołu oraz nadmiaru skóry lub redukcji nadmiaru skóry i przemodelowaniu gruczołu tak, by był bardziej zwarty i zlokalizowany wyżej. Wykonywany najczęściej ze względów estetycznych, w celu osiągnięcia preferowanej wielkości piersi. Może być również wykonany w celu zmniejszenia bólu i dyskomfortu spowodowanego zbyt dużymi, ciężkimi piersiami. Całość odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godzin.

 

Fizjoterapia po redukcji piersi jest to kompleksowe wsparcie leczenia pooperacyjnego, które łagodzi dolegliwości i pomaga w szybszym powrocie do pełnej sprawności. Zastosowanie odpowiednio dobranych technik zminimalizuje ból, zmniejszy obrzęk, poprawi ruchomość i elastyczność tkanek oraz sprawi, że blizny będą mniej widoczne, a piersi będą pięknie się układać.

Jak przygotować się do zabiegu?

Szczegółowe zalecenia wydawane są Pacjentowi podczas kwalifikacji do zabiegu. Należy wykonać serię badań, jak również być w dobrym stanie zdrowia w dzień planowanego zabiegu. Na miesiąc przed planowanym zabiegiem zalecana jest rezygnacja z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, natomiast na 12h przed operacją obowiązuje bezwzględny, całkowity zakaz palenia i picia alkoholu. Na 7 dni przed operacją należy odstawić leki przeciwzakrzepowe oraz skonsultować ze specjalistą leki dotychczas stosowane. W dzień zabiegu należy wstawić się do kliniki na czczo, bez makijażu i biżuterii. Warto przygotować luźny strój, który będzie wygodny do założenia po operacji.

 

Przygotowanie do redukcji piersi obejmuje również ustalenia poczynione na konsultacji, dotyczące przebiegu operacji oraz rezultatów, które można i które chcemy osiągnąć.

Najważniejsze zalecenia po zabiegu

  • konieczność noszenia specjalnego stanika sportowego przez okres 4 tygodni;
  • ból można łagodzić środkami przeciwbólowymi lub zalecanymi ćwiczeniami i drenażami;
  • przez okres 4 tygodnie wysokość unoszenia rąk należy konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, wykonywać ciężkich prac oraz uprawiać sportu;
  • na okres 3 miesięcy od operacji należy zrezygnować z basenu, solarium i sauny;
  • zachowanie szczególnej ostrożności;
  • natychmiastowy kontakt z kliniką po wystąpieniu niepokojących objawów.

Rekonwalescencja po zabiegu redukcji piersi

Pozycja leżąca

Pozycja leżąca z tułowiem lekko uniesionym. Kończyny górne mogą być ułożone luźno obok tułowia. Klatka piersiowa powinna być uniesiona, a barki odwiedzione do tyłu. Garbienie się i obejmowanie piersi jest nie tylko niewskazane, ale też zwiększa ból. Należy ograniczyć ruchy rękami i sięganie po przedmioty ułożone daleko.

Zmiana pozycji

Pozycję należy zmieniać przy użyciu kończyny dolnej. Bez kołysania się i odmachów. Ważne: kończyny górne podczas wstawania powinny być luźne i wyprostowane, a tułów rozluźniony i zgarbiony.

Lokomocja

W pozycjach pionowych (stanie, siedzenie) można podnosić ramiona do wysokości barków (do poziomu). Spacerować należy z łopatkami ściągniętymi. Podczas chodzenia kończyny górne powinny kołysać się luźno.

Aktywność fizyczna

Przez miesiąc od operacji należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Zalecana jest lekka i krótka aktywność sprzyjająca dobremu samopoczuciu i gojeniu, na przykład 5-minutowe spacery, niemęczące zajęcia domowe lub wolny taniec co godzina. Do zajęć sportowych trzeba wracać stopniowo, zwiększając obciążenia treningowe w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Rekonwalescencja to proces, którego przebieg zależy od wielu czynników – zwłaszcza rodzaju przeprowadzonego zabiegu oraz indywidualnych predyspozycji, oczekiwań i możliwości Pacjenta. Rekonwalescencja po redukcji piersi może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Aby uniknąć powikłań i przyspieszyć powrót do zdrowia, należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

 

Fizjoterapia estetyczna – polecamy zabiegi z zakresu fizjoterapii estetycznej, które zwiększą komfort w okresie rekonwalescencji. Oferujemy szeroki zakres zabiegów, skutecznie niwelujących ból, pomagających w ograniczeniach ruchowych, wpływających na estetykę miejsc operacyjnych oraz wspierających w powrocie do aktywności. Ponadto dzięki fizjoterapii piersi mogą uzyskać lepszy, bardziej naturalny wygląd.

 

Program fizjoterapii jest ustalany indywidualnie. Wiele działań koncentruje się na bliznach tak, by stały się one jak najbardziej elastyczne i jak najmniej widoczne, zaś piersi naturalne w dotyku.

Opinie klientów

W naszej Klinice kładziemy ogromny nacisk na holistyczne podejście oparte na wiedzy i doświadczeniu. Jakość zabiegów jakie Państwu oferujemy poparte są licznymi opiniami naszych dotychczasowych Pacjentów.
Uważamy, że to, co mówią o nas nasi Pacjenci, jest kluczowe dla naszego rozwoju i doskonalenia się.
Dlatego też pragniemy podzielić się z Państwem ich zdaniem na temat efektów po terapii.

Jestem po zabiegu redukcji piersi, po którym pojawiły się niewielkie powikłania i dolegliwości bólowe, szczególnie w jednej z piersi. Trafiłam na zabiegi fizjoterapii estetycznej do dr Szwedo, poleconych przez pacjentkę, również po redukcji, która sama z nich korzystała. Nie będę ukrywać, że bardziej nastawiałam się na zniwelowanie dolegliwości bólowych niż efekt estetyczny, tu szczerze mówiąc nie bardzo wiedziałam czego mogę się spodziewać. Po serii zabiegów jestem niesamowicie pozytywnie zaskoczona, jak bardzo poprawił się kształt piersi, wcześniej trochę „spłaszczonej” u dołu. Bardzo dziękuję p. dr Szwedo za to, że zabiegi, które polecił przyniosły tak świetne efekty, co świadczy o jego wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu w to co robi.
Małgorzata
Bardzo polecam Pana doktora Jacka. Oprócz doświadczenia, profesjonalizmu i zaangażowania to również otwarty, przesympatyczny, mądry człowiek pełen pasji i ciekawych opowieści co dodatkowo umila czas podczas wizyt Zabiegi bardzo pomagają i efekty widać po każdej wizycie. Za każdym razem zarówno z uśmiechem odwiedzam klinikę dr Szwedo jak i z niej wyjeżdżam. Pozostały personel również zawsze życzliwy i uśmiechnięty. Miło wracać do takich miejsc.. dziękuję doktorze i do zobaczenia za tydzień
Joanna
JESTEŚMY TU DLA CIEBIE
Pozwól nam o siebie zadbać
Umów wizytę w placówce

Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.