Zabiegi

Fizykoterapia pooperacyjna – zabiegi wspierające

Zabiegi wspierające fizjoterapię po operacjach

 

Fizykoterapia pooperacyjna Warszawa to zabiegi skutecznie wspierające fizjoterapię po operacjach. Pomogą one zregenerować tkankę, przyśpieszyć gojenie, zoptymalizować efekty zabiegowe, zmobilizować blizny i zmniejszyć ich widoczność.

 

W naszej klinice korzystamy z najnowocześniejszych i najlepszych rozwiązań:

Pole magnetyczne

Magnetoterapia znalazła szerokie zastosowanie w fizjoterapii. Jego działanie polega na indukowaniu pola magnetycznego w granicach 1-15 mT i częstotliwości 1-100 Hz. Czas zabiegu wynosi między 10 a 60 minut. Parametry dobierane są indywidualnie. Ma właściwości regenerujące mięśnie i stawy, poprawia ukrwienie, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, przyspiesza zrost kostny oraz ma korzystny wpływ na układ nerwowy. W okolicę zabiegową przykłada się dwie cewki, będące emiterami pola elektromagnetycznego. Dla nas najważniejszym aspektem, jest możliwość wykonania zabiegu przez odzież lub opatrunek oraz brak rekonwalescencji po. Chociaż zabieg ten jest bardzo bezpieczny, należy pamiętać, że niewskazany jest u kobiet w ciąży, pacjentów z chorobą nowotworową oraz w ostrych infekcjach bakteryjnych i wirusowych.

 

Do wskazań wykorzystywanych w fizjoterapii estetycznej zaliczamy:

  • oparzenia i trudno gojące się rany,
  • złamania kości,
  • stany zapalne,
  • uszkodzenia mięśni, więzadeł i torebki stawowej,
  • zaburzenia przemiany materii.

Laser biostymulujący

Lasery można podzielić ze względu na moc, rodzaj ośrodka czynnego lub długość emitowanej fali. Laser biostymulujący jest laserem małej częstotliwości (1-6 mW). Wpływa na tkanki przez wzrost syntezy kolagenu, odporności systemu immunologivznego, potencjału czynnościowego błony komórkowej, fagocytozy oraz syntezy ATP, DNA i RNA. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu, przeciwobrzękowemu, przyspieszającemu mikrokrążenie i regeneracje tkanek, zagościł na stałe w fizjoterapii. Świetnie sprawdza się w początkowym etapie gojenia tkanek i blizn pooperacyjnych, również tych trudno gojących. Zabieg z jego użyciem, polega na naświetlaniu miejsc zmienionych chorobowo. Jest bezbolesny i dzięki bezkontaktowej głowicy bezpieczny dla świeżych ran. Terapeuta oraz pacjent mają założone okulary chroniące wzrok. Efekty zauważalne są już po kilku dniach od zabiegu, warto jednak kontynuować serię w celu dokończenia pełnej kuracji.

 

Do wskazań wykorzystywanych w fizjoterapii estetycznej zaliczamy: 

  • stany zapalne tkanek miękkich,
  • rany, odleżyny, uszkodzenia skóry,
  • mięsniobóle,
  • nerwobóle.

 

Laseroterapia przeciwwskazana jest u pacjentów onkologicznych, kobiet w ciąży, z nadczynnością tarczycy, padaczką, rozrusznikiem serca, ostrymi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, w okresie menstruacji oraz uczulonych na światło. Ponad to, na czas leczenia powinno się zrezygnować z preparatów i herbat ziołowych, które mogą działać fotouczulająco.

Ultradźwięki

Ultradźwięki to dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, graniczące w częstotliwości od 20 kHz do 1 GHZ. Popularnym ich przykładem, jest nam wszystkim dobrze znane, USG. Są najczęściej używanym bodźcem fizykalnym w fizjoterapii estetycznej. Wykazują one trzy efekty terapeutyczne: fizykochemiczne- oddziałowujące na koloidy tkankowe (zwiększenie rozpadu białek, zmiene żelu w zol), mechaniczne- powstajęce w wyniku różnic ciśnień w przebiegu fali ultradźwiękowej (mikromasaż) oraz termiczne- fale wytwarzają ciepło. Dzięki tym efektom ultradźwięki mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przekrwienne tkanek, obniżające napięcie mięśni, zwiększające elastyczność tkanki łącznej oraz przyspieszające gojanie tkanek. Aby ultradźwięki dotarły do tkanek potrzebna jest substancja sprzęgająca. Najczęściej wybierany jest  w tym celu żel do USG. Jeżeli terapeuta zdecyduje się na użycie preparatu zawierającego substancję leczniczą, wtedy mówimy o fonoforezie. Podczas zabiegu wykorzystuje się częstotliwość 1 MHz i 3 MHz. Jedyne odczucia to ciepło lub ich brak.

 

Do wskazań wykorzystywanych w fizjoterapii estetycznej zaliczamy: 

  • zespoły bólowe tkanek,
  • procesy zapalne,
  •  blizny,
  •  przyspieszenie gojenia tkanek.

 

Podobnie jak w wielu zabiegach fizykoterapeutycznych do przeciwwskazań należy ciąża, choroba nowotworowa oraz gorączka. Dodatkowo rozrusznik serca, metalowe elementy w miejscu zabiegu, zaburzenia krzepnięcia krwi, zakrzepowe zapalenie żył oraz choroby autoimmunologiczne.

KinesioTaping

Metoda plastrowania dynamicznego, została stworzona w 1979 roku przez terapeutę manualnego dr. Kenzo Kase z Japonii. Wszystkim znane, kolorowe taśmy, są rewelacyjną metodą przedłużającą efekty terapeutyczne oraz uzupełniającą je. Naciągając taśmę w odpowiedni sposób oraz wybierając odpowiedni sposób aplikacji, uzyskać można działanie przeciwobrzękowe, redukujące siniaki (podbiegnięcia krwawe), przeciwbólowe, wspomagające lub hamujące pracę mięśni, korygujące powięź, stabilizujące więzadła oraz ścięgna. Naklejony plaster zwiększa przestrzeń między skórą a powięzią, wpływając pozytywnie na prace układu limfatycznego. Plaster nie ogranicza codziennego funkcjonowania, a dzięki wodoodpornej formule można swobodnie z nim pływać. Jest stworzony z wysokiej jakości bawełny z hipoalergicznym klejem akrylowym. Metoda ta jest dostępna dla szerokiego grona osób, łącznie z kobietami w ciąży i dziećmi. Odpowiadając na pytanie wielu Pacjentów – kolor taśmy nie ma znaczenia terapeutycznego. Jest tylko i wyłącznie wyborem estetycznym.

 

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • otwarte rany,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • stany zapalne tkanki łącznej i infekcje skóry,
  • miejsce zmian nowotworowych o charakterze złośliwym.

 

Przeciwwskazania względne:

  • cukrzyca,
  • ciąża,
  • choroby nerek,
  • zastoinowa niewydolność serca,
  • choroba wieńcowa lub szmery w tętnicy szyjnej,
  • skóra delikatna lub w trakcie gojenia.

Elektroterapia

Elektroterapia to zabieg wykorzystujący prąd stały oraz impulsowy o małej i średniej częstotliwości. W zależności od potrzeb i wskazań, do wyboru jest mnóstwo rodzajów prądów. Sprawia to, że są świetną metodą uzupełniającą protokoły fizjoterapeutyczne. Na miejsce zabiegowe układa się wilgotne podkłady, w których umieszcza się elektrody- katodę i anodę. W zależności od prądu odczuwalne jest mrowienie, „chodzące mrówki” lub impulsowe uderzenia.

 

Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

 

1. prądy TENS – czyli przezskórna elektrostymulacja nerwowa, mają one silne działanie przeciwbólowe oraz stanowią alternatywę dla farmakoterapii, ich działanie jest dwojakie, z jednej strony stymulują organizm do  wytwarzania opioidów endogennych, a z drugiej hamują sygnały bólowe przesyłane z układu nerwowego,

2. prądy interferencyjne – wykorzystują prąd zmienny, do zabiegu używa się dwóch obwodów zabiegowych z dwiema parami elektrod,  w zależności od częstotliwości działają przeciwbólowo, pobudzają skurcz mięśni szkieletowych, rozszerzają naczynia krwionośne poprawiając krążenie obwodowe, zwiększają procesy przemiany materii i odżywcze oraz wykazują korzystny wpływ na układ nerwowy autonomiczny,

3. elektrostymulację – stosuje stały prąd impulsowy, który wywołuje w sposób kontrolowany skurcz mięśni, przydatna jest szczególnie w porażeniach , niedowładach czy zanikach mięśniowych w wyniku długotrwałego unieruchomienia,

4. jonoforezę – to prąd stały za pomocą, którego wtłaczane są substancje lecznicze w postaci jonów, w zależności od doboru roztworu z substancją leczniczą, można uzyskać różne efekty terapeutyczne np. hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, chlorek sodu zmiękczająco blizny, a ketoprofen przeciwbólowo, dodatkowo znalazła ona zastosowanie w kosmetologii, gdzie stosuje się ją w leczeniu trądziku czy przebarwieniach używając do tego np. kwasu askorbinowego ( wit. C).

 

Do zabiegu dyskwalifikuje pacjenta posiadanie rozrusznika serca, endoprotezy oraz wszelkich metalowych implantów, gorączka, ciąża, choroba nowotworowa, miejscowe zaburzenia czucia, zakrzepowe zapalenie żył, miażdżyca oraz miesiączka.

Fala uderzeniowa (ESWT-extracorporeal shock wave therapy, skupiona fala akustyczna)

Ku zdziwieniu wielu osób  fala uderzeniowa, inaczej akustyczna, to nic innego jak ultradźwięki. Różni się ona od standardowych ultradźwięków ekstremalnie wysoką amplitudą ciśnienia, częstotliwością rozchodzenia się fali oraz brakiem efektu termicznego. Dzięki metodzie pizoelektrycznej i żelowym padom fala skupia się wewnątrz tkanek, a nie rozprasza jak w przypadku klasycznej fali akustycznej. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, defragmentacyjne, regeneracyjne, przeciwobrzękowe, relaksacyjne oraz wspomaga leczenie trudno gojących się ran. Swoje zastosowanie znalazła w fizjoterapii i kosmetologii.

 

Rewelacyjnie sprawdza się przy redukcji cellulitu (zmniejsza zwłóknienia powodujące nieestetyczne wyglądające nierówności, zwiększa ilość czynników wzrostu, które poprawiają układ naczyniowy) oraz usuwaniu komórek tłuszczowych (drgania są tak duże, że potrafią zniszczyć komórki tłuszczowe). Zalecana seria zabiegów to 5-10 wizyt, raz w tygodniu. Pierwsze efekty widoczne są już po trzech spotkaniach.

 

W fizjoterapii jest świetną metodą leczącą trudno gojące się rany (przyspieszenie gojenie nawet o 20-25%) oraz tendinopatie tj. ostroga piętowa, łokiec tenisisty, kolano skoczka. W fizjoterapii estetycznej wykorzystujemy ją przy redukcji nierówności i zrostów powstałych po liposukcji.

 

Do przeciwwskazań należą: 

  • ciąża,
  • choroba nowotworowa,
  • osteoporoza,
  • zakrzepica,
  • hemofilia,
  • choroby skórne,
  • niewydolność nerek, wątroby,
  • rozrusznik serca, zastawka serca.

Fala uderzeniowa (RSWT- radial shock wave therapy, rozproszona fala akustyczna)

Radialna fala uderzeniowa jest jedną z ulubionych bodźców fizykalnych wykorzystywanych w fizjoterapii estetycznej. Tak jak skupiona fala akustyczna, charakteryzuje się ekstremalnie wysoką amplitudą ciśnienia, częstotliwością rozchodzenia się fali oraz brakiem efektu termicznego. Leczenie falą odbywa się przez proces, zwany mechanotransdukcją, w którym bodziec mechaniczny przekształcany jest wewnątrz komórek na różne sygnały chemiczne i elektryczne. Efekty biologiczne jakie powstają przy użycia fali to stymulacja czynników wzrostu, angiogeneza naczyń krwionośnych, zwiększenie metabolizmu lipidów, stymulacja mikrokrążenia, obnizenie bólu oraz stymulacja macierzy zewnątrzkomórkowej. Jest jednym z najlepszych sposobów na zwalczanie cellulitu! Terapia uelastycznia skórę, poprawia krążenia limfy i krwi, pobudza produkcję kolagenu, co przekłada się na zmniejszenie obwodów ciała. Oprócz tego często wykorzystywana jest w fizjoterapii do leczenia bólu mięśniowego, tendinopatii i na punkty spustowe.

 

Do przeciwwskazań należą:

  • ciąża,
  • zaburzenia krzepnięcia i przyjmowanie antykoagulantów,
  • infekcje i stany zapalne,
  • rozrusznik serca,
  • osteoporoza,
  • przerwanie pierścienia rotatorów.
Opinie klientów

W naszej Klinice kładziemy ogromny nacisk na holistyczne podejście oparte na wiedzy i doświadczeniu. Jakość zabiegów jakie Państwu oferujemy poparte są licznymi opiniami naszych dotychczasowych Pacjentów.
Uważamy, że to, co mówią o nas nasi Pacjenci, jest kluczowe dla naszego rozwoju i doskonalenia się.
Dlatego też pragniemy podzielić się z Państwem ich zdaniem na temat efektów po terapii.

Polecam Pana Jacka po liposukcjach. Jestem już po kolejnym zabiegu i zawsze wracam do Pana Jacka. Bardzo dokladnie wykonuje swoją pracę i z pasją. Z każdej sytuacji znajdzie wyjście :)
Natalia
Bardzo polecam Pana doktora Jacka. Oprócz doświadczenia, profesjonalizmu i zaangażowania to również otwarty, przesympatyczny, mądry człowiek pełen pasji i ciekawych opowieści co dodatkowo umila czas podczas wizyt Zabiegi bardzo pomagają i efekty widać po każdej wizycie. Za każdym razem zarówno z uśmiechem odwiedzam klinikę dr Szwedo jak i z niej wyjeżdżam. Pozostały personel również zawsze życzliwy i uśmiechnięty. Miło wracać do takich miejsc.. dziękuję doktorze i do zobaczenia za tydzień
Joanna
JESTEŚMY TU DLA CIEBIE
Pozwól nam o siebie zadbać
Umów wizytę w placówce

Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.