Zabiegi

Plastyka brzucha rekonwalescencja

Jak wygląda zabieg plastyki powłok brzusznych i rekonwalescencja po zabiegu

Odchudzanie, ciąża, upływający czas – to najczęstsze przyczyny pojawienia się nadmiaru wiotkiej skóry w okolicy brzucha. Co więcej, pozbycie się jej dzięki regularnej aktywności i dedykowanym ćwiczeniom zwykle jest bezskuteczne. Natomiast doskonale radzi sobie z nią abdominoplastyka, a więc plastyka brzucha.

 

Plastyka powłok brzusznych to zabieg operacyjny dedykowany Pacjentom, którzy chcą pozbyć się nadmiaru skóry w obrębie brzucha, przy czym nie jest to zabieg odchudzający i do jego przeprowadzenia wymagana jest optymalna waga ciała.

 

Operacja najczęściej zaczyna się w dolnej części brzucha tak, aby bliznę można było ukryć bielizną. Chirurg oddziela fałd skórny tłuszczowy od powięzi mięśniowej, a następnie naciąga odpreparowaną tkankę oraz usuwa jej nadmiar, po czym zszywa tkanki. Podczas operacji dość często usuwa się także drobne przepukliny pępkowe lub kresy białej i zszywa jej rozstęp. Ponadto modeluje się mięśnie proste brzucha, by uzyskać jak najlepszy efekt wizualny. Całość odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa 3-4 godziny.

Jak przygotować się do zabiegu?

Szczegółowe zalecenia wydawane są Pacjentowi podczas kwalifikacji do zabiegu. Należy wykonać serię badań, jak również być w dobrym stanie zdrowia w dzień planowanego zabiegu. Na miesiąc przed planowanym zabiegiem zalecana jest rezygnacja z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, natomiast na 12h przed operacją obowiązuje bezwzględny, całkowity zakaz palenia i picia alkoholu. W dzień zabiegu należy wstawić się do kliniki na czczo (w przypadku znieczulenia ogólnego), bez makijażu i biżuterii, z dokładnie umytym miejscem, które będzie poddawane operacji. Ponadto należy przećwiczyć sposoby siadania, wstawania oraz kładzenia się przy jak najmniejszym udziale mięśni brzucha, gdyż będzie to koniecznością po operacji.

Najważniejsze zalecenia po zabiegu

Przychodząc na operację plastyki powłok brzusznych, należy pamiętać o:

  • szwy usuwane są po ok. 14 dniach;
  • częsta zmiana opatrunków;
  • należy utrzymywać zgięcie w stawach biodrowych tak, aby nie odczuwać napięcia tkanek w obrębie brzucha;
  • ból można łagodzić środkami przeciwbólowymi;
  • zalecane częste spacery;
  • zachowanie szczególnej ostrożności;
  • natychmiastowy kontakt z kliniką po wystąpieniu niepokojących objawów.

Rekonwalescencja po plastyce powłok brzusznych i pozycje spoczynkowe

Pozycja leżąca

Ułożenie na plecach z nogami lekko uniesionymi. Podparcie na całej długości kończyn. Podparciem może być duża poduszka lub zwinięta kołdra.

Pozycja siedząca

Dowolna, bez głębokich wychyleń i odchyleń tułowia.

Pozycja stojąca

Kończyny dolne nieco ugięte w stawach kolanowych. Ugięcie stawów biodrowych powinno wynosić 45 stopni (pozycja pochylona). W tej pozycji nie powinno się czuć ciągnięcia powłok brzusznych. Należy unikać długiego stania w miejscu.

Zmiana pozycji z leżącej na siedzącą

W tej czynności należy ograniczyć napinanie mięśni brzucha na przedniej ścianie i po bokach. Będąc w pozycji leżącej, najlepiej przetoczyć się z leżenia tyłem do leżenia bokiem z nogami ugiętymi. Obie ręce oprzeć przy klatce piersiowej i odpychając się, przechodzić do siadu, opuszczając równocześnie podudzia poza łóżko.

Zmiana pozycji z siedzącej na leżącą

Położyć obie ręce po jednej stronie ud. Opierając się na rękach, przejść do leżenia bokiem. Podczas tej czynności rozluźniać mięśnie brzucha. Dopiero z leżenia bokiem przetoczyć się do leżenia na plecach.

Lokomocja

Spacer wykonywać w pozycji lekko pochylonej tak, by nie czuć ciągnięcia rany na brzuchu. Podczas spaceru ręce mogą być splecione z tyłu, lepiej jednak podpierać się kijami do nording walking, co zmniejsza napięcie mięśni przy kręgosłupowych. Przez pierwsze 2 tygodnie po operacji należy chodzić z pochylonym tułowiem, by zmniejszyć siłę rozciągającą bliznę. Ponieważ jednak pochylona pozycja bardzo obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, można równocześnie uginać kończyny dolne w stawach kolanowych (ta pozycja również rozluźnia tkanki brzucha). Oba sposoby poruszania się warto stosować naprzemiennie. Jeżeli bolą nogi, prostujemy stawy kolanowe. Jeżeli bolą plecy, uginamy nogi. Ręce splecione na plecach.

Rekonwalescencja po plastyce brzucha może trwać od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy. Z uwagi na rozległość zabiegu i długotrwałe unieruchomienie, wskazane jest przebywanie pod okiem specjalistów, którzy stosując odpowiednie techniki, będą w stanie nie tylko złagodzić ból, ale przede wszystkim przyśpieszyć gojenie i proces odzyskiwania pełnej sprawności.

 

W rekonwalescencji po plastyce brzucha duże znaczenie ma fizjoterapia estetyczna i wykonywane w jej zakresie zabiegi, takie jak kinezyterapia, fala uderzeniowa, manualna terapia blizn pooperacyjnych, manualny drenaż limfatyczny i inne.

Zalecenia fizjoterapeutyczne - jak się kłaść po abdominoplastyce (plastyce powłok brzusznych)

Wirtualne Studio - odc. 16 - Dr Marek Szczyt o zabiegach po ciąży (omówienie i pokazanie efektów)

Opinie klientów

W naszej Klinice kładziemy ogromny nacisk na holistyczne podejście oparte na wiedzy i doświadczeniu. Jakość zabiegów jakie Państwu oferujemy poparte są licznymi opiniami naszych dotychczasowych Pacjentów.
Uważamy, że to, co mówią o nas nasi Pacjenci, jest kluczowe dla naszego rozwoju i doskonalenia się.
Dlatego też pragniemy podzielić się z Państwem ich zdaniem na temat efektów po terapii.

Po mojej operacji powiększenia piersi napotkałam pewne komplikacje, w tym siniaki i bóle pleców. Jednak dzięki troskliwemu i profesjonalnemu podejściu doktora Szwedo te problemy zostały szybko rozwiązane. Nie tylko pomógł mi pozbyć się siniaków, ale także pomógł złagodzić bóle pleców. Podczas każdej wizyty stworzył ciepłą i wspierającą atmosferę, co sprawiło, że cały proces leczenia był bardziej przyjemny i komfortowy. Miałam pełne zaufanie do jego doświadczenia i profesjonalizmu, co pomogło mi przejść przez okres pooperacyjny bez zbędnych trudności. Dzięki profesjonalizmowi doktora, rezultaty operacji przerosły moje oczekiwania. Zabiegi, które zalecił doktor, korzystnie wpłynęły na mój wygląd zewnętrzny i samopoczucie. Jestem ogromnie wdzięczna doktorowi Szwedo za jego talent i profesjonalizm, które doprowadziły do tak wspaniałego rezultatu. Serdecznie dziękuję i z całego serca polecam klinikę oraz Pana doktora Szwedo i na pewno skorzystam z innych zabiegów u doktora.
Alena
Polecam Pana Jacka po liposukcjach. Jestem już po kolejnym zabiegu i zawsze wracam do Pana Jacka. Bardzo dokladnie wykonuje swoją pracę i z pasją. Z każdej sytuacji znajdzie wyjście :)
Natalia
JESTEŚMY TU DLA CIEBIE
Pozwól nam o siebie zadbać
Umów wizytę w placówce

Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do strony z rezerwacją wizyty.